Aktualności

Wzrosną rachunki za wodę w UK

Już w kwietniu mieszkańcy Anglii i Walii zapłacą większe rachunki za wodę i odprowadzanie ścieków. Stawki wzrosną o 5,7 proc. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za te usługi około 376 funtów.

UK: Wzrosną rachunki za wodę


Już w kwietniu mieszkańcy Anglii i Walii zapłacą większe rachunki za wodę i odprowadzanie ścieków. Stawki wzrosną średnio o 5,7 proc. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za te usługi około 376 funtów.

Dokładna wysokość podwyżki zależy od regionalnych stawek firm dostarczających wodę i odprowadzających nieczystości. W Anglii może ona wynosić nawet 8,2 proc., podczas gdy w Walii tylko 3,8 proc. Podwyżki to część planów przedstawionych przez Office of Water Services, które zakładają zmiany stawek w latach 2010-2015. W ten sposób urząd chce uzyskać 22 mld funtów na nowe inwestycje – czytamy w serwisie BBC News.


Przedstawiciele Ofwat tłumaczą też, że różnice w wysokości podwyżek zależą głównie od kondycji finansowej danych firm regionalnych oraz od ich planów inwestycyjnych. Część z nich poniosła koszty np. budowy nowych osiedli mieszkaniowych lub inwestycji związanych z ochroną wybrzeża. Dlatego też urząd zezwolił w kilku przypadkach na podniesienie stawek ponad średnią normę 5,7 proc.

- Zdajemy sobie sprawę, że każdy wzrost rachunków jest niezbyt mile widziany, szczególnie w tak trudnych ekonomicznie czasach. Głównym powodem takiej sytuacji są rosnące koszty i duży poziom inflacji. Do 2015 roku na każdą nieruchomość w UK wydamy średnio 935 funtów. To środki przeznaczone na modernizację sieci wodociągowej i bieżące remonty – mówi przedstawiciel Office of Water Services.


Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Autor:

powrót


Ostatnio na forum