Aktualności

Strajk kierowców. Zabraknie paliwa?

Jeśli dojdzie do strajku, to na brytyjskich stacjach benzynowych może zabraknąć paliwa. Koszmar kierowców może się ziścić, ponieważ strajkować mają zamiar kierowcy cystern, które dostarczają 90 proc. paliwa na stacje

Jeśli dojdzie do strajku, to na brytyjskich stacjach benzynowych może zabraknąć paliwa. Koszmar kierowców może się ziścić, ponieważ strajkować mają zamiar kierowcy cystern, które dostarczają 90 proc. paliwa na stacje w całej Wielkiej Brytanii.


Zdaniem przedstawicieli związku zawodowego Unite, protest tysięcy kierowców cystern jest bardzo realny. Strajk może spowodować poważne braki w zaopatrzeniu stacji benzynowych, w tym także tych przy hipermarketach. Zagrożone są także dostawy paliwa dla brytyjskich lotnisk. Związkowcy ostrzegają, że może dojść do paraliżu porównywanego do słynnych blokad paliwowych z 2000 roku – czytamy w „Daily Mail”.

Dlaczego kierowcy myślą o strajku?
Związkowcy twierdzą, że od dłuższego czasu mają miejsce „poważne próby pogorszenia warunków pracy”. – Kierowcy cystern mają regularnie redukowane środki na szkolenia, pogarszają się też ich warunki pracy. Rośnie niepewność co do warunków zatrudnienia, wielu z nich obawia się zwolnień, ponieważ ich sektor został podzielony na wiele drobnych koncernów. Te z kolei starają się oszczędzać na wszystkim, w efekcie standard pracy kierowców stale się obniża – mówi Matt Draper z Union.

 – Przez ponad rok próbowaliśmy rozmawiać z przedstawicielami tej branży, ale nikt nie okazał nam zainteresowania. Podkreślę, że w tym wszystkim nie chodzi o zarobki, chodzi raczej o kwestie bezpieczeństwa, warunków pracy i utrzymania systemu szkoleń. Chcielibyśmy, aby stabilizacja i uczciwość z powrotem zagościła w tej branży. Mamy tu do czynienia z typową pazernością pewnych kręgów,  co kończy się tym, że pracownicy mówią w końcu „dość” – dodaje Draper.

MS, MojaWyspa.co.uk

Autor:

powrót


Ostatnio na forum